The Good_Councillors_guide_2017  provides advice and guidance for councillors.

Councillors are appointed to represent the Parish Council on various Committees and External Bodies.

Officers and representatives for the financial year ending 31 March 2019 are as follows:

Cllr Janet Barlow (no appointments)

Cllr Pat Broomby

Chair of the Personnel Committee (up to May 2018)

Member of the Personnel Committee

Representative on Trefonen and Sychtyn Village Hall Management Committee

Cllr Arthur Brown

Member of the Personnel Committee (from May 2018)

Member of the St Oswald and Llanymynech Local Joint Committee

Cllr Tony Cheetham (no appointments)

Cllr John Davies  (no appointments)

Cllr Peter Davies

Representative on the Racecourse Management Association

Cllr Freya Humphries (no appointments)

Cllr Martin Jones  (no appointments) (from 31 July)

Cllr Shirley Jones

Member of Rhydycroesau Village Hall Management Committee

Cllr Phil May

Cllr Paul Milner

Vice Chair of the Council (up to May 2018)

Chair of the Council (from May 2018)

Representative on the Trefonen Playing Field Association

Representative on the Oswestry Area Committee of the Shropshire Association of Local Councils (from May 2018)

Cllr Robert Milton

Chair of the Council (up to May 2018)

Member of the Personnel Committee

Representative on the Morda and Sweeney Village Hall

Representative on the Oswestry Area Committee of the Shropshire Association of Local Councils (up to May 2018)

Cllr Tony Milner

Emergency Planning Officer

Cllr Peter Richardson

Vice Chair of the Council (from May 2018)

Chair of the Personnel Committee (from May 2018)

Cllr Elliott Roberts-Jones (no appointments)

Officers and representatives for the financial year ending 31 March 2018 are as follows:

Cllr Janet Barlow

Vice Chair of the Council (up to May 2017)

Cllr Pat Broomby

Member of the Finance and Services Committee

Chair of the Personnel Committee

Representative on the Llynclys Quarry Liaison Group (up to May 2017)

Representative on Trefonen and Sychtyn Village Hall Management Committee

Cllr Arthur Brown

Member of the Finance and Services Committee (from May 2017)

Member of the St Oswald and Llanymynech Local Joint Committee

Cllr Vivien Byrne (did not stand for election May 2017)

Member of the Finance and Services Committee

Member of the St Oswald and Llanymynech Local Joint Committee

Cllr Tony Cheetham (no appointments)

Cllr Jeff Court (resigned 27 September 2017)

Member of the Finance and Services Committee

Cllr John Davies (co-opted 30 January 2018) (no appointments)

Cllr Peter Davies

Representative on the Racecourse Management Association

Cllr Freya Humphries (co-opted 16 May 2017) (no appointments)

Cllr Shirley Jones

Member of the Finance and Services Committee

Member of Rhydycroesau Village Hall Management Committee

Cllr Matt Lee (did not stand for election May 2017)

Chair of the Finance and Services Committee (from 25 October 2016)

Member of the Finance and Services Committee (to 25 October 2016)

Member of the Personnel Committee

Cllr Phil May

Member of the Finance and Services Committee

Representative on the Llynclys Quarry Liaison Group (up to May 2017)

Representative on the Montgomery Canal Trust (up to May 2017)

Representative on the Cambrian Railway Trust (up to May 2017)

Cllr Paul Milner

Vice Chair of the Council (from May 2017)

Member of the Personnel Committee

Chair of the Finance and Services Committee (from May 2017)

Member of the Finance and Services Committee

Representative on the Trefonen Playing Field Association

Cllr Robert Milton

Chair of the Council

Member of the Finance and Services Committee

Member of the Personnel Committee

Representative on the Morda and Sweeney Village Hall

Representative on the Oswestry Area Committee of the Shropshire Association of Local Councils

Cllr Tony Milner

Emergency Planning Officer

Cllr Peter Richardson (co-opted 16 May 2017) (no appointments)

Cllr Elliott Roberts-Jones (no appointments)

Cllr Karen Swindells (resigned 25 February 2018)

Member of the Finance and Services Committee (from May 2017)

Member of the Personnel Committee (from May 2017)

Officers and representatives for the financial year ending 31 March 2017 are as follows:

Cllr Janet Barlow

Vice Chair of the Council (from 29 November 2016)

Cllr Pat Broomby

Member of the Finance and Services Committee

Chair of the Personnel Committee

Member of the St Oswald and Llanymynech Local Joint Committee (up to May 2016)

Representative on the Llynclys Quarry Liaison Group

Representative on Trefonen and Sychtyn Village Hall Management Committee

Cllr Arthur Brown (from 31 January 2017 – no appointments)

Cllr Vivien Byrne

Member of the Finance and Services Committee

Member of the St Oswald and Llanymynech Local Joint Committee (from May 2016)

Cllr Susan Chalk (resigned 27 September 2016)

Vice Chair of the Council

Chair of the Finance and Services Committee

Member of the Personnel Committee

Cllr Tony Cheetham (no appointments)

Cllr Jeff Court (co-opted 27 September 2016)

Member of the Finance and Services Committee (from 25 October 2016)

Cllr Peter Davies

Representative on the Racecourse Management Association (from May 2016)

Cllr Shirley Jones

Member of the Finance and Services Committee

Member of Rhydycroesau Village Hall Management Committee

Representative on the Racecourse Management Association (up to May 2016)

Cllr Matt Lee

Chair of the Finance and Services Committee (from 25 October 2016)

Member of the Finance and Services Committee (to 25 October 2016)

Member of the Personnel Committee

Representative on the Oswestry Area Committee of the Shropshire Association of Local Councils (up to May 2016)

Cllr Phil May

Member of the Finance and Services Committee

Representative on the Llynclys Quarry Liaison Group

Representative on the Montgomery Canal Trust

Representative on the Cambrian Railway Trust

Cllr June Middleton (resigned 19 September 2016 – no appointments)

Cllr Paul Milner

Member of the Personnel Committee

Member of the Finance and Services Committee

Representative on the Trefonen Playing Field Group

Cllr Robert Milton

Chair of the Council

Member of the Finance and Services Committee

Member of the Personnel Committee (from 25 October 2016)

Representative on the Morda and Sweeney Village Hall

Representative on the Oswestry Area Committee of the Shropshire Association of Local Councils (from May 2016)

Cllr Tony Milner

Emergency Planning Officer

Cllr Elliott Roberts-Jones (no appointments)

Cllr Karen Swindells (from 20 December 2016) (no appointments)

Officers and representatives for the financial year ending 31 March 2016 are as follows:

Cllr Janet Barlow (no appointments)

Cllr Pat Broomby

Member of the Finance and Services Committee

Chair of the Personnel Committee

Member of the St Oswald and Llanymynech Local Joint Committee

Representative on the Llynclys Quarry Liaison Group

Representative on Trefonen and Sychtyn Village Hall Management Committee

Cllr Vivien Byrne

Member of the Finance and Services Committee

Representative on the Llynclys Quarry Liaison Group

Cllr Susan Chalk

Vice Chair of the Council

Chair of the Finance and Services Committee

Member of the Personnel Committee

Cllr Tony Cheetham (no appointments)

Cllr Peter Davies (no appointments)

Cllr Val Edwards (resigned 29 March 2016)

Representative on the Trefonen Playing Field Group (until March 2016)

Cllr Shirley Jones

Member of the Finance and Services Committee

Member of Rhydycroesau Village Hall Management Committee

Representative on the Racecourse Management Association

Cllr Matt Lee

Chair of the Council

Member of the Finance and Services Committee

Member of the Personnel Committee

Representative on the Oswestry Area Committee of the Shropshire Association of Local Councils

Cllr Phil May

Member of the Finance and Services Committee

Representative on the Llynclys Quarry Liaison Group

Representative on the Montgomery Canal Trust

Representative on the Cambrian Railway Trust

Cllr June Middleton

Member of the Finance and Services Committee

Cllr Paul Milner

Member of the Personnel Committee

Cllr Robert Milton

Member of the Finance and Services Committee

Representative on the Morda and Sweeney Village Hall

Cllr Tony Milner (no appointments)

Cllr Elliott Roberts-Jones (no appointments)